هفتاد و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت که قرار بود ۲۳ تا ۲۷ مهر ماه به‌صورت فیزیکی برگزار شود با توجه به شرایط حاکم بر جامعه جهانی متأثر از شیوع ویروس کرونا، صرفاً به شکل مجازی آغاز بکار کرد.

در هفتاد و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت شرکت‌کنندگان با استفاده از پلتفرم طراحی شده در سایت نمایشگاه اقدام به معرفی و نمایش کتاب و کاتالوگ‌های خود می‌کنند.

شرکت در برنامه‌های جانبی از قبیل کنفرانس و سخنرانی‌های آنلاین و بارگذاری ویدیو کلیپ از دیگر پلتفرم‌های دیجیتال این نمایشگاه است. همچنین ابزاری در سایت نمایشگاه جهت آشنایی افراد با یکدیگر در حوزه‌های کاری مورد علاقه قرار داده شده است. علاوه بر این در روز ۲۶ مهر برنامه بوک فست دیجیتال برگزار خواهد شد و طرفداران فرهنگ و ادبیات در سرتاسر جهان در خانه‌هایشان به تماشای گفتگوی هنرمندان و نویسندگان بزرگ خواهند نشست.

از اولین دقایق بامداد برنامه بوک‌فست با شرکت‌کنندگانی از آسیا آغاز، سپس شرکت‌کنندگانی از اروپا و در نهایت توسط شرکت‌کنندگان آمریکایی به پایان خواهد رسید. این برنامه‌ها از طریق یوتیوب، فیس‌بوک و یا وب سایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت پخش خواهد شد.

مهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کشور کانادا است که با بیش از ۲۰ برنامه دیجیتال و شرکت در برنامه‌های حرفه‌ای آنلاین حضور خواهد داشت. این کشور در سال آینده نیز در نمایشگاه فیزیکی مهمان ویژه خواهد بود. سال گذشته نروژ مهمان ویژه بوده و در سال ۲۰۲۲ اسپانیا مهمان ویژه خواهد بود.

در این نمایشگاه که قدمت آن به پانصد سال می‌رسد، بیش از چهار هزار و دویست شرکت‌کننده ثبت‌نام و به معرفی آثار خود می‌پردازند، همچنین بیش از ۳۸۸ هزار عنوان کتاب در سایت نمایشگاه بارگذاری و برگزاری بیش از سه‌هزار و سیصد رویداد و نشست آنلاین و آفلاین پیش‌بینی شده است.

موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، انتشارات بین‌المللی الهدی، انتشارات جامعه المصطفی، آگرین، آمو، خانه هنرمندان، به‌نگار، آموزشی و پژوهشی بوعلی، فرین، ایرانشناسی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب آبان، چشمه، نیماژ، افق، امید‌سخن، سمت، انتشارات شباویز، سوره مهر، طوطی، ویژه نشر و آژانس‌های ادبی دایره مینا، کیا و پل از جمهوری اسلامی ایران در بخش مجازی این نمایشگاه ثبت‌نام و حضور دارند.

از جمله اقدامات صورت گرفته توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در سایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت، معرفی صنعت نشر ایران، معرفی نویسندگان برتر حوزه کودک و نوجوان به زبان انگلیسی، معرفی آثار حوزه کودک و نوجوان به زبان انگلیسی، معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و معرفی سایت Books from Iran محتوی ۱۹۰۰ عنوان کتاب به همراه چکیده انگلیسی است. همچنین در بخش رویدادهای مجازی نیز این موسسه ویدیو کلیپ‌هایی در خصوص معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و طرح حمایتی گرنت بارگذاری کرده است.